Blog

SEO Nedir?

Search Engine Optimization yani, Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen SEO, yazılan yazı veya pazarlanan ürünlerin herhangi bir ücret ödenmeden, Google ya da diğer arama motorları tarafından ayıklanıp, arama sonuçlarında en üst sıralarda gösterilmesi durumudur. Önceleri, bu sistem biraz karmaşık bir yapıda olmakla birlikte, kullanıcıların aradığı sonuca ulaşması epey zaman almaktaydı. Durumun farkına varan Arama Motoru yöneticileri, algoritmik yapısı oldukça karmaşık olan SEO sistemini arama motorlarına entegre ettiler. Böylece, doğal yönü en üst seviyede olan, yani kullanıcılarına en doğru ve faydalı sonuçları gösteren, yapay olmayan sonuçları, arama sonuçlarının en üst basamaklarına taşımayı hedeflediler. Asıl amaç, yapay sonuçların doğurduğu karmaşıklığı ve kirliliği ortadan kaldırmaktı.

SEO, uzmanlık gerektiren bir alan olarak son zamanlarda, bilişim uzmanlarınca işlenen en önemli konu haline geldi. Bir çok kitap ve makale yayınlandı. Bu kadar büyük öneme sahip olan SEO, hem kullanıcıların hem de üreticilerin beklentilerini karşıladı diyebiliriz. Çünkü, aradığınız herhangi bir kelime ya da cümleyi, arama motorları, yapay sonuçlara göre sıralayarak, istemeden de olsa kullanıcıların ekstra efor sarf etmesine neden oluyordu. İşte, SEO ile birlikte bu sorun büyük ölçüde halledildi. Tabii ki küçük pürüzler dışında!

SEO’nun Artı ve Eksileri

Genel anlamda SEO, faydalı bir internet icadı olarak kabul edilmektedir. Medya platformundaki bilgi kirliliğinin ve vakit çalmalarının büyük ölçüde önüne geçti. SEO öncesi arama sonuçlarında, denekler tarafından yapılan bir araştırmada, istenilen sonuca ulaşmak neredeyse SEO sonrasının 10 katı bir zaman almaktaydı. Evet bu artıları, gelin isterseniz bir de eksilerini konuşmaya başlayalım. SEO her şeyden önce, bazı SEO uzmanları tarafından ticari faaliyetlere göre şekillendirilmeye çalışılmasından dolayı, ticari kaygı aracı olarak görülmeye başlandı. Bunun yanında SEO, yazılımlarının bir çoğuna virüs ve Truva kodları yüklenerek bilgisayarınızı ele geçirmek isteyen hackerların ilgi odağı oldu.