Blog

SEO ve SEM Arasındaki Farklar

SEO (Search Engine Optimization) olarak bilinen Arama Motoru Optimizasyonu ile SEM (Search Engine Marketing) olarak karşımıza çıkan Arama Motoru Pazarlamacılığı arasındaki farka geçmeden önce, bu ikisinden biraz bahsedelim.

SEO Nedir?

Kısa tabiri ile SEO, arama motorlarında, sizin girdiğiniz kelime ya da cümlelerinizin sonucunda karşınıza çıkan web sitelerinin sıralanma mantığıdır. Yani, doğal arama araçları ile, Google, Yandex gibi arama motorları, kullanıcılarına en iyi sonuçları vermek için bir sıralama yapar. Bu sıralama, yapay arama sonuçlarından farklı bir konsepte sahiptir. Kullanıcılarına en iyi sonucu vermek için çalışan bir arama motoru aracıdır da denilebilir. Bunun için arama motorlarına reklam verebilir ya da en kaliteli içerikleri kullanmanız gerekebilir.
www.medikalpr.com/seo-nedir/

SEM Nedir?

Arama motorlarında ve sosyal medya gereçlerinde sıklıkla karşımıza çıkan SEM’de esas mantık, pazarlama tekniği üzerinedir. Arama motorlarına ya da sosyal medya araçlarına verilen reklamlar sayesinde, ürünleriniz daha sık ve daha kolay bir şekilde kullanıcılara sunulur. Aynı zamanda markanızın globalleşmesi de bu sayede daha kolay hale gelir.
www.medikalpr.com/sem-search-engine-marketing-nedir

SEO ve SEM Arasındaki İnce Detay

Esas olarak, Seo ve Sem birbirine zıt ya da ters olmamakla birlikte birbirini tamamlayan elemanlardır. Bir yandan arama motorlarında SEO yardımı ile ürününüzü ilk sıralarda gösterirken, diğer yandan SEM ile bunu bir adım öteye götürerek, farklı pazarlama teknikleri ile ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz.
SEO ile SEM arasındaki ince detay, zamana bağlı değişim grafiğidir. SEO ile pazarlanan bir ürün daha uzun zaman alabilir ve kalıcılığı zamana göre değişebilir. SEM’de ise pazarladığınız ürün 3 gün gibi kısa bir sürede ilk sıradaki yerini alabilir. Bunun yanında reklam ücreti olarak SEM daha pahalı bir yöntemdir. Aynı zamanda SEM’de düzenli ödeme yapmak zorundasınız, yoksa ürününüz her an ilk sıralardan kaldırılabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir